Co oznacza pięć elementów

Pięć elementów

Ogień, Ziemia, Drzewo, Metal i Woda, mają wpływ na to, co wydarza się w twoim życiu i skutki tych zdarzeń. Te elementy nazywamy też żywiołami, przemianami, ale nie chodzi tu o coś statycznego. Nie oznaczają fizycznych substancji lecz nazwy te odnoszą się do stanu energii w pewnym określonym momencie. Ten stan, siła, czy esencja charakteryzuje wszystkie dziedziny rzeczywistości i cechy wszelkich zjawisk np.:

  • Ogień to szybki ruch do góry – wielkie jang.
  • Drzewo to powolny ruch ku górze – małe jang.
  • Metal to ciążenie ku dołowi – małe jin.
  • Woda spływa w dół, przenika do gruntu – wielkie jin,
  • Ziemia symbolizuje energię równowagi: ani nie wznosi się, ani nie opada.

Wszystko, co istnieje na świecie, włącznie z tobą i twoim losem można sklasyfikować według teorii Pięciu Elementów, będących podstawą chińskiej metafizyki. Żywioły w twoim otoczeniu i żywioły w twoim organizmie, to te same żywioły. Warto więc zgrać miejsce, w którym mieszkasz z własnym organizmem i stylem życia. Bez zrozumienia koncepcji pięciu żywiołów i odczucia, czy dany obiekt pozostaje w opozycji lub harmonii do pozostałych, nie ma mowy o praktykowaniu sztuki feng shui. Zrozumienie znaczenia i zależności zachodzących między pięcioma elementami daje możliwość przywrócenia równowagi, zarówno w  twoim otoczeniu jak i w twoim ciele, to podstawa sukcesu każdej ze szkół feng shui.

Co to oznacza?

RELACJE MIĘDZY PIĘCIOMA ŻYWIOŁAMI

Wu Xing – pięć podstawowych sił wszechświata, pięć rodzajów energii dominującej w różnym czasie: Wu – pięć, Xing– maszerowanie, posuwanie się do przodu.

Prawa natury rządzące interakcją pięciu elementów, to podstawa feng shui. Z interpretacji pięciu elementów można wysnuć całą opowieść, bo każdy żywioł powiązany jest z: porą roku, stroną świata, pogodą, kolorem, kształtem, liczbą, trygramem, członkiem rodziny, a także wewnętrznym organem ciała. Poszczególne elementy oddziałują na siebie tworząc lub niszcząc się wzajemnie.

Cykl tworzenia

Przebiega następująco: Ogień tworzy Ziemie (popiół). Ziemia tworzy Metal (minerały) w wyniku czego Metal staje się silniejszy, a Ziemia słabsza. Metal tworzy Wodę, choć powoduje ona rdzewienie Metalu. Ten etap cyklu tworzenia związany jest z obserwacją: na ściankach metalowego naczynia wypełnionego zimną wodą pojawiają się krople wody. Woda tworzy Drzewo, które potrzebuje jej, aby wzrastać. Drzewo natomiast tworzy Ogień. Żywioły kontrolują się wzajemnie.

Cykl niszczenia

Przebiega następująco: Drzewo rozsadza korzeniami Ziemię, która zasypuje Wodę. Woda gasi Ogień, który topi Metal. Metal ścina Drzewo – to walka między sprzecznymi energiami, co może być przyczyną problemów. Cykl niszczenia nie jest z natury negatywny. Wzajemne niszczenie, czy kontrola wyraża ideę wiecznej odnowy. Tam gdzie panuje chaos równowagę przywraca:

Cykl osłabiający

Gdy Woda kontroluje Ogień, równowagę wprowadzi element Drzewa. Tym pięciu podstawowym siłom wszechświata, podlega każdy z nas. Cały nasz cykl życiowy powiązany jest z pięcioma elementami. Rodzimy się w elemencie Drzewa, uczymy się w elemencie Ognia, gdy pracujemy jesteśmy powiązani z elementem Ziemi. Gdy kończymy naszą pracę jesteśmy już Metalem, a umierając przechodzimy w element Wody. Przedstawię ci je bliżej:

DRZEWO

Energia powolnego, systematycznego, upartego wzrostu we wszystkich kierunkach. Energia konsekwencji, uporu, wytrwałości. To kolor drzewa i zieleń, wiosna, kierunek wschodni, wątroba, woreczek żółciowy, oczy. Kształt słupa, czy wieżowca, liczba 3 – silne drzewo jak dąb, które prędzej się złamie niż ugnie, liczba 4 – jak gałęzie, bambus, trawa, czy kwiaty. Zatem jeśli rozpoczynasz coś, co jest niewiadome np. chcesz założyć rodzinę, czy szukasz nowych rozwiązań w firmie, bez rezygnacji z przyjętych ideałów, to zadbaj o dużo Drzewa w otoczeniu.

OGIEŃ

Jedna z ważniejszych energii bez której nie ma życia, ale za dużo Ognia, to śmierć. Dlatego powinien być zawsze pod kontrolą. Stosuj go z umiarem, raczej jako akcent w sytuacjach, gdy chcesz zmienić w swoim mieszkaniu, w domu, czy w firmie to, czego pozornie zmienić nie można. Zastosuj Ogień szczególnie w tych miejscach, w których obserwujesz niechcianą stagnację, ale pod kontrolą! To gwałtowność, pobudzenie, wytrącenie z zastoju, inspiracja, oświecenie. To silny i niekiedy groźny impuls. Kolor czerwony i jego odcienie, kształt ostry, spiczasty, liczba 9, lato, kierunek południowy,  serce, jelito cienkie, język.

ZIEMIA

Energia trwałości, pewności, niezawodności, spokój i stabilizacja. Utrzymanie tego, co posiadasz, działanie w ramach przyjętych ograniczeń. Kształt płaski, rozległy, rozciągnięty, liczba 2, 5, 8, późne lato, kolory Ziemi: beż, pomarańcz i brąz. Kolor żółty uważany za kolor społeczny, który mówi to samo, co mówi energia Ziemi: „możesz mi zaufać, jesteś bardzo ważny dla mnie”. To także żołądek, śledziona, mięśnie. 

METAL

To skupienie do centrum, medytacja, błogosławieństwo wewnętrzne, bogactwo materialne i duchowe, pieniądze – brzęczące monety. Kolor srebrny, złoty, biały. Kształt okrągły, łukowaty, kopulasty, metal, złoto, kamienie szlachetne uważane za najwyższą formę skupienia energii, liczba 6, 7. Jesień, płuca, jelito grube, nos. Energia Metalu będzie kierowała wszystko do wewnątrz, do domu, do firmy. Zatem jeśli masz kłopoty z koncentracją uwagi, jesteś rozproszony, zestresowany lub jesteś szefem goniącym za karierą, włóczącym się po naradach, zebraniach, a zapominasz o swoich pracownikach, energia Metalu będzie dobra dla ciebie. Będzie dobra dla wszystkich zajmujących się sprawami ducha i pieniędzmi.

WODA

To zima, kierunek północny, ruch, informacja, komunikacja, kolor granatowy, czerń (im głębiej, tym ciemniej, tym większy strach)  liczba 1, kształt nieregularny, powalcowany, lejący, płynący, chaos, bezład oraz nerki, pęcherz moczowy, uszy. Woda rozprzestrzenia się po najmniejszej linii oporu, konsekwentnie omijając przeszkody. Wypełnia dziury i ubytki, dopasuje się do podłoża i zawsze płynie z góry w dół. Wiąże się z rozpływaniem, rozmywaniem, zanikiem. Energia Wody może mieć różne stany, może przeobrażać się w czasie: śnieg, lód, para, mgła. Chińczycy Wodę łączyli z pieniędzmi i dobrobytem, bo wiedzieli, że informacja, to pieniądz!

Wiedza daje nam możliwość kontrolowania tego, czego się boimy. Jak w tym roku 2021 Metalu (płuca, kierowanie do domu, smutek, załamanie) ponad Wodą (strach, lęk, obawa, śmierć, chaos). Rozpoznanie znaczenia pięciu elementów, zrozumienie symboliki żywiołów, które cię otaczają i wywierają wpływ na twoje życie i powodzenie, pozwoli ci tak z nimi zagrać, aby uzyskać harmonię i równowagę, co da ci wspaniałe rezultaty. Żywioły – stany energii, to ruch, przeobrażenie i wzajemne oddziaływanie każdego z nich, nie pojedynczy żywioł. To właśnie wzajemne oddziaływanie, stwarza wszystko, co istnieje w sferze Nieba – czas, Ziemi – twoja przestrzeń i Człowieka – twoje działanie (lub niedziałanie) i wyznacza równowagę energetyczną w wszechświecie, łącznie z tobą, postrzeganym także jako  mieszaninę pięciu elementów splecionych w ludzką formę. Gdy wykorzystujesz pięć elementów: kierunki, kolory, kształty, … i wszystkie zależności wynikające z praw i powiązań energetycznych między nimi do harmonizowania energii w  twoim  mieszkaniu, dokonujesz skutecznej terapii osób i otoczenia, gdyż los  także można czytać analizując interakcje między żywiołami. Zrozumienie zależności zachodzących między pięcioma elementami, to zrozumienie tajemnicy życia.
Więcej o różnych stanach energii, o jej harmonizowaniu poczytasz w e booku: https://fengshuiity.pl/produkt/jak-zrozumiec-tajemnice-zycia/


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *