Czym dla Ciebie jest sukces?

Uczniowie spytali Mistrza czym jest prawdziwy sukces, prawdziwe szczęście. Mistrz zaczął opowiadać o wielu drogach, po których powinien poruszać się człowiek ”szczęścia i sukcesu”. Mówił o bogactwie, o związkach uczuciowych, o zdrowiu, rodzinie, pomaganiu innym, przyjaciołach, ale też o odpowiedzialności, rozwoju osobistym, życiowej pasji, konsekwencji, determinacji – czyli o TAO.

Kiedy skończył między uczniami rozpoczęła się zażarta dyskusja – która ścieżka jest najważniejsza i która najszybciej doprowadzi do szczęścia. Byli zwolennicy pominięcia jakiejś, ich zdaniem mniej ważnej. Inni proponowali trzy, cztery. Jeden uczeń wygłosił odważną tezę, że Mistrz jest w błędzie, że nie wolno się rozpraszać, trzeba być konsekwentnym i iść po jednej jasno wytyczonej drodze. Mistrz przysłuchiwał się dyskusji i jednocześnie zbierał kije wokół siebie. Kiedy zebrał
siedem, związał je sznurkiem i podał uczniowi.

– Złam rozkazał.

Uczeń zaczął się wysilać, ale nie przyniosło to rezultatów.

– To nie jest możliwe – powiedział

-Weź sobie kogoś do pomocy – rozkazał Mistrz.

Drugi uczeń podbiegł i razem zaczęli próbować. Bez rezultatu.

– Weźcie sobie jeszcze kogoś do pomocy – rozkazał Mistrz.

Ale i tym razem wiązka oparła się sile uczniów.

W końcu wszyscy uczniowie mocowali się z wiązką kijów. Ta pozostała niewzruszona. Wtedy Mistrz odsunął uczniów, wziął wiązkę, rozwiązał, potem złamał każdy kij po kolei, pojedynczo.

Uczniowie protestowali … – To potrafi nawet małe dziecko!

Człowiek, który zrozumie czym jest prawdziwy sukces, będzie jak ta wiązka kijów. Nic go nie złamie. Kiedy tego nie pojmie, pokona go najdrobniejszy problem.

Jak myślisz, czy koncentrując się na jednym obszarze życia można zachować zdrowie? Czy w pojedynkę osiągniesz to co w zespole? Podziel się w komentarzu swoimi przemyśleniami.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *