Feng Shui współcześnie

“Feng Shui jest sztuką pełną mocy, gdy ją zastosujesz”.  – H.

Klasyczne feng shui jest sztuką takiego projektowania domów, mieszkań, miejsc pracy i każdej innej przestrzeni, aby energia tego konkretnego miejsca pracowała z korzyścią dla człowieka, który je użytkuje i tworzy. To cała filozofia u podstaw, której leży przekonanie, że wszystko jest energią. Wszystko, co istnieje na ziemi, włącznie z tobą, twoim losem i przeznaczeniem jest energią, która ulega ciągłej przemianie i może przyjmować właściwości pozytywne, pracując z korzyścią dla ciebie lub negatywne niwecząc twoje plany i marzenia. Może mieć cechy jin lub jang, bo to nie tylko energia ożywiona, płynna, ale także materia jak twój dom, który także zbudowany jest z energii.
Nazwa feng shui wywodzi się z powiedzenia:

„Wiatr (feng) rozprasza niewidzialne siły, a
woda (shui) zapobiega ich rozpraszaniu”.

Zatem feng rozprasza, a shui gromadzi pomyślną energię dla twoich korzyści, wpływają na siebie wzajemnie wywierając wpływ na nasze życie. FS jest sposobem postrzegania energii, analizowania jej przepływu, wpływu na wszelkie zjawiska, na losy społeczeństw i pojedynczego człowieka.

W taoizmie, z którego wywodzą się korzenie tej sztuki, określenie to oznacza sztukę i naukę życia w harmonii z otoczeniem, z naturą, z siłami wszechświata. Podstawą jest tu wiedza wypływająca z mądrości i obserwacji przyrody, szacunku wobec niej. Z wzajemnych relacji i zależności człowieka i natury. Chińczycy byli genialni w obserwowaniu, czerpaniu informacji o sposobie działania natury w danym rejonie, co pozwalało im na wybór odpowiedniego miejsca pod inwestycję. Inwestycje mogły być rożne, od założenia miasta, do właściwego pochowania zmarłych. Uniwersalne zasady wprowadzania harmonii i równowagi w otoczeniu każdego człowieka są niezmienne od tysięcy lat, bo dobre feng shui naśladuje naturę, a energia życia, stanowi podstawę wszystkiego. Jest w ciągłym ruchu: przyśpiesza, zwalnia, odpływa, gromadzi się dla twoich korzyści. Trudno ją zobaczyć, dotknąć, czy poczuć jej smak. Jednak codziennie doświadczasz jej działania, w zależności od tego jak nią zarządzasz świadomie lub nie. Dlatego tę sztukę i naukę możemy praktykować w każdym miejscu, w każdej kulturze, w stosunku do każdego człowieka, ta sztuka nie istnieje bez człowieka, bez twojego udziału, bo tam gdzie ty jesteś, tam jest feng shui. To twoja codzienna rzeczywistość, z którą jesteś powiązany i w której masz swój udział.

W przestrzeni twojego domu, mieszkania, ty zapisujesz historię swojego życia,  informujesz o swoich nawykach, pragnieniach, tęsknotach, wyzwaniach. Umieszczasz niewidzialne znaki, niezrozumiałe nawet dla ciebie samego. Możesz jednak świadomie aranżować swoją przestrzeń tak, aby pomagała ci realizować twoje cele i zachować zdrowie.

W naszej kulturze nazwijmy tę sztukę psychologią człowieka w jego przestrzeni. Jest zdecydowanie czymś więcej niż architekturą krajobrazu, aranżacją wnętrza, którą można powierzyć projektantom, czy specjalistom od wystroju. Jest sztuką takiego balansowania między ważnymi obszarami twojego życia, aby wynikiem był twój dobry stan zdrowia. To połączenie estetyki, mody z funkcjonalnością, ergonomią, logistyką i celami, którym dana przestrzeń ma służyć, ale także z pierwotnymi, atawistycznymi skłonnościami człowieka. Wiele niewidzialnych, nieuchwytnych jak wiatr  czynników, pozornie nieznaczące elementy otoczenia, wyłapywane przez twoją podświadomość, wpływa w sposób konkretny na twoje funkcjonowanie w danym miejscu. Na chęć działania, zdolność do podejmowania ryzyka. Na relacje i komunikację między domownikami, budowanie związku, sen, wypoczynek i wiele innych aspektów twojego życia. Spójrz choćby na obrazy, przedmioty, symbole, którymi się otaczasz, co poczułeś? Dodają ci skrzydeł? Super.

Co widzisz codziennie rano, gdy otwierasz oczy, może obraz tonącego żaglowca, który sprawia, że po pewnym czasie dochodzisz do wniosku, że twoje życie tak wygląda. Może budzisz się rano z bólem głowy lub innej części ciała, śpiąc pod belką, skosem, czy w innym miejscu, gdzie masz nierówno pod sufitem? Chcesz,aby dobrze ci się spało? Ustaw łóżko wezgłowiem przy pełnej ścianie, skierowanym w kierunku, z którego płynie korzystna dla ciebie energia.

Fizyczne elementy otoczenia: sąsiedni budynek, narożniki innych domów, słup, latarnia, kierunek ruchu ulicznego,  oddziaływanie barw i kształtów w twoim otoczeniu, mogą wywoływać i kształtować twoją postawę np. jeśli drzwi twojego domu otwierają się na ścianę, to codzienne wchodzenie „na ścianę” sprawi, że poczujesz się zwyciężony, co zmniejszy twoje oczekiwania, a  skutkiem będzie ciągła walka w życiu.

Nie ma możliwości rozwoju, poczucia szczęścia, udanego związku, czy powodzenia w biznesie, ignorując psychologiczny aspekt przestrzeni. Jak w przestrzeni, tak w umyśle i odwrotnie: to co wewnątrz, to na zewnątrz. To co widzisz wokół siebie: w mieszkaniu, domu, firmie oraz to, co ujawnia się w twoim ciele, to plon twojego wewnętrznego świata. Zdrowie jest wynikiem.

 Jeśli jesteś dumny z siebie, z tego co i kto cię otacza, ze stanu swojego zdrowia, gratuluję ci serdecznie! Jeśli  tak nie jest, możesz w swoim mieszkaniu, domu, biurze tak pokierować energią, aby pokazać twój cel twojej podświadomości, która tak długo nie przejdzie do działania, dopóki nie pokażesz jej twojego celu. Gdy go jej pokażesz, zaprowadzi cię do niego.

Współcześnie sztuka feng shui związana jest z twoim codziennym życiem i czerpaniem z niego jak najwięcej pożytku. Możesz to robić według prostych, niezmiennych od tysięcy lat naturalnych zasad i reguł, które zmuszają do refleksji nad nieprawdopodobną mądrością starożytnych Chińczyków i ich znajomością życia. Nasze życie niezależnie od upływu czasu, od nieustannie zachodzących zmian w świecie zewnętrznym, nie zmienia się wewnętrznie w swoim psychologicznym aspekcie. Tak samo jesteśmy sterowani przekonaniami, uczuciami, emocjami, marzeniami. Tak samo chcemy być szczęśliwi, zdrowi, kochani i wolni mentalnie i materialnie. Zmienia się tylko fizyczne otoczenie i środowisko wokół nas, w środku jesteśmy tacy sami. Pomyśl zatem, czego ty chcesz tak naprawdę?

Znajdź chwilę dla siebie. Zobacz oczami wyobraźni i opisz otoczenie jakiego pragniesz dla siebie.

Zobacz wpisy

Jak przestrzeń pomaga Ci osiągać cele?


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *