Twój koszyk jest obecnie pusty!
Podstawy kultury i tradycyjnej myśli chińskiej
Zacznijmy zatem od podstaw
Jeśli chcesz zrozumieć jaki wpływ na twój organizm i psychikę wywiera to wszystko, co i kto cię otacza i na nowo spojrzeć na swoje otoczenie, na swoje życie, poznaj filozoficzne koncepcje tego, co leży u podstaw kultury i tradycyjnej myśli chińskiej, bo tylko na nich może bazować nasza intuicja i wyobraźnia. Być może odkryjesz w sobie swój własny, niepowtarzalny rytm, wtedy też zrozumiesz, że my wszyscy mamy swój wspólny rytm i z otoczeniem i z naturą. Nasze życie i przeznaczenie ściśle związane jest z funkcjonowaniem wszechświata, z silami twórczymi i destrukcyjnymi natury. Wszystkie przekształcenia w skali świata, kosmosu, do skali atomu, rezonują z naszym wnętrzem: co wewnątrz, to na zewnątrz i odwrotnie. Takie pojęcia jak: Tao, Chi, Sha, Jin – Jang, Pięć Elementów budowy wszechświata i człowieka, były pojęciami filozoficznymi, związanymi z codziennym życiem i nie podlegały wyjaśnieniom. Od tysięcy lat wywierają wpływ na każdego człowieka, w każdej kulturze.

Tao to punkt wyjścia wszelkich chińskich poglądów na świat – jest niedefiniowalne i jest wszędzie.
Jak głosi ten znak: „Tao jest tym z czego zboczyć nie można”, oznacza drogę, którą podróżują ludzie, metodę, sposób w jaki wszechświat znajduje się w ciągłym ruchu. To droga natury i Droga Ostatecznej Rzeczywistości. Ideogram Tao powieszony na ścianie przypomina o roli człowieka we wszechświecie. Gdy nasze działanie jest niezgodne z Tao, wtedy strona słabsza, czyli człowiek ponosi porażkę. Wszystko w wszechświecie oparte jest na prawach natury, której nikt nie jest w stanie ulepszyć.
Natura, która rządzi się swoimi uniwersalnymi prawami, swoim porządkiem, jest najlepszym nauczycielem, przewodnikiem duchowym.
Czy tego chcemy, czy nie Tao manifestuje się w nas. Istnieje wiele znaczeń, które przypisuje się temu ideogramowi, a najważniejsze mówi o stałym ruchu, wynikającym z przemiany jin i jang. Istnieje Tao wszechświata i Tao człowieka. Wszystko, co człowiek robił miało sprowadzić dobroczynny wpływ natury i odwracać jej szkodliwe działanie. Aby zachować harmonię między Niebem i Ziemią, Człowiek powinien być i żyć – płynąć ufnie z nurtem Tao. Niestety człowiek współczesny coraz częściej stara się być panem Natury, jakby przeciwstawiał się Tao, temu co łączy go z jego otoczeniem.
Sensem naszego życia jest kształtowanie go tak, by zbliżyć się do harmonii i równowagi mentalnej, emocjonalnej i środowiskowej. Doświadczenie uczy, że rzadko nam się to udaje. Jeśli jesteś w pełni świadomy tego, co myślisz, co czujesz i jak się zachowujesz oznacza to, że żyjesz w harmonii, bo potrafisz zrównoważyć wszystkie poziomy swojego życia. Nikt z nas w tym wymiarze nie jest w stanie osiągnąć idealnej jakości życia, czyli idealnej harmonii i równowagi. Przyroda także nie jest idealna, ciągle się zmienia jak dzień i noc, jak wiosna, lato, jesień, zima, itd. W tym wszystkim najważniejszy jesteś ty sam. To czego nie widzisz, ale co czujesz, myślisz i jak się zachowujesz. To czego nie da się napisać, ani wypowiedzieć, ta nić, która łączy cię z wszechświatem jak Tao. Możesz nic nie znaczącym na zewnątrz dotykiem przekazać miłość, oddanie i całego siebie. Dla kogoś patrzącego z boku będzie to tylko dotyk. Dla ciebie najważniejsze będzie to, czego nie widać. Więcej o różnych stanach energii, o jej harmonizowaniu w ciele i otoczeniu poczytasz w e booku: https://fengshuiity.pl/produkt/jak-zrozumiec-tajemnice-zycia/:
przez
Dodaj komentarz